Arasya Atıksu Çözümleri

Ana Sayfa / Haberler / Eskişehir OSB Solar Çamur Kurutma Tesisi devreye alındı, ziyaretler başladı.

Eskişehir OSB’de inşaatını tamamlayıp ıslak çamur ile deneme testlerini başarıyla gerçekleştirerek Ekim ayında devreye aldığımız, Türkiye’nin en büyük solar aktif çamur kurutma tesisi ziyaretçilere kapılarını açtı.

21 Ekim’de BASKİ’den (Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi) Arıtma Dairesi Başkanı Sadık Okutucu, Şube Müdürü Birol Kocataş, Çevre Mühendisi Yalçın Kılıç, Balıkesir AAT Sorumlusu Uğur Dinçer ve GMKA’dan (Günay Marmara Kalkınma Ajansı) Planlama Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Osman Erol İnce ile Birim Uzmanlarından Mehmet Volkan Duman’ın katılımıyla düzenlenen ziyarette tesisin işleyişi ve Huber SRT teknolojisi hakkında konuklarımıza bilgi verdik.

Bunker, çamur besleme ve boşaltma helezonlarını, sirkülasyon ve egzoz fanlarını, meteoroloji istasyonunu kapsayan Türkçe otomasyon sisteminin çalışma prensipleri konuklarımız tarafından ilgiyle izlendi ve entegre sistem büyük beğeni topladı. Ayrıca konuklarımıza, sisteme tanımlı senaryoları kontrol odasında detaylı olarak anlattık.

HUBER SRT çamur karıştırıcısının besleme, serme ve kurutma aşamalarında çamuru seranın başlangıcından itibaren kaç metre ileri götürüp geri döneceği, çamurun sera içine neden tek bir hattan beslendiği, kurutma sürecinde yığılma veya bekletme gibi koku oluşturacak işlemlerin yapılmadığı, karıştırıcının kürek yapısı sayesinde çamurun verimli karıştırılarak sera boyunca serildiği ve istenilen noktadan alınıp belirlenen noktaya kolaylıkla bırakıldığını sistemin işleyişi sırasında anbean açıkladık. Tesisin mevsimsel değişiklikleri algılayarak yaz-kış çalışma prensibinin yanı sıra koku oluşmaması için kullandığımız çözüm ve teknolojileri de ziyaretçilerimizle paylaştık.

Arasya Atıksu Çözümleri olarak bu projenin hayata geçmesi için Eskişehir OSB ve BEBKA arasında üstlendiğimiz köprü işlevini, gelecek projelerde de profesyonelce sürdüreceğimizi ziyaretçilerimize ifade ettik.

arasyaatıksu-huber Kolokyum Haber